Turkish FAQ

From OSx86
Jump to: navigation, search

OSx86 Projesine hosgeldiniz! Bu SSS, genel sorulara cevaplar verir.

 • Diger dillerdeki cevirelere,Translations sayfasindan ulasabilirsiniz.
NOT: Cevirileri bitirmeye yardimci olmak icin katkida bulunacak kisilere ihtiyacimiz var! Tamamlanmamis cevap cevirileri SSS'larin bu eski versiyonunda bulunabilir. Henüz, cevrilmis herhangi bir soruya sahip degiliz. Lütfen elinizden geleni yapin!

Contents

[edit] Genel

[edit] OSx86 Projesi Nedir?

x86 donanimda OSX çalıştırılmasıyla ilgili konularda tartışmaya adanmış bir sitedir. . .

[edit] Tüm bunlar ne anlama geliyor?

Bunun anlamı, Apple, popüler işletim sistemi OSX'i, X86 PC'lerde çalıştırılabilmesi için uyarladı. Sonuç olarak, dahil intel işlemcilerle, OSX işletim sistemini genel Pclerde ve Apple donanımında çalıştırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için: OSx86 Terimleri Sözlüğü .

[edit] OSX için Mac donanımına ihtiyacım var mı?

Eğer bir PowerPC Mac'den bahsetmiyorsanız,hayır.Apple,geçtiğimiz günlerde,2006 yılının ortasında BM/Freescale PowerPC işlemcilerden Intel x86 işlemcilere geçileceğini duyurdu.PC ile MAc arasında etkili tek fark işlemci olduğu için,gelecek MAcler temel olarak PCler gibi olacak.Geçtiğimiz günlerde,Apple şu anda da piyasada olan Core DUO işlemcilerini kullanan iMac Core Duo, Mac Mini ve MacBook Pro notebook bilgisayarları ilk Intel Mac bilgisayarlar olaral tanıttı.Sonunda yeni MacBook da piyasada.Apple Store .

[edit] Apple, PC' ler için OSX satacak mı?

Hayır. Apple defalarca Intel mimarisi icin olan OS X'in sadece Apple donanımında calişacağını açıkladı.
Tabii ki Apple her an fikrini degistirebilir. Steve Jobs'in yakin zamanda video iPod cikarmayacaklarini aciklamasini hatirlayin!
OSx86'nin non proprietary bilgisayarlara sicramasina izin vermesi icin Apple'in bir cok sebebi olabilir. Apple'in donanim satislarini, iPod'da oldugu gibi bir hale efekti ile artirabilir veya isletim sistemi piyasasindaki paylarini artirabilir. Gorecegiz bakalim...
Tabii ki, Mac toplulugu icinde bu konuda buyuk bir tartisma var, cunku Mac OS X'un normal PC'ler icin piyasaya surulmesi buyuk sorunlar ortaya cikarabilir. Apple'in bilgisayar satmalarinin ana sebebi isletim sistemi. Eger isletim sistemlerinin buyuk miktarlarda korsan kopyalari uretilirse, Apple kar edemez. Son olarak donanim suruculeri problemi var. Apple isletim sistemi'ne cok buyuk miktarda surucu eklemek zorundak kalir ki, bu daha iyi ve daha yeni ozellikler gelistirmeyi oncelik sirasinda daha alta indirmelerine yol acar. .

[edit] O zaman Macler bildiğimiz PCler gibi olacak, ama OSX sadece Maclerde çalışacak,değil mi?

Tamamen doğru. Apple, donanım satarak para kazanıyor, bu yüzden Macleri satmaya devam edecekler. . .

[edit] PearPC ile ilgisi var mı?

PearPC,Mac OS X'in PowerPC versiyonunu PC üzerinde çalıştıran bir emulatördür.Çok uyumludur ancak oldukça yavaştır.Apple,x86 işlemcilere geçtiği için,artık herhangi bir emulatöre ihtiyaç olmayacak.Bu da daha hızlı bir çözüm olacak. . . .

[edit] Geliştirici Kiti

[edit] Bittorrent'dan Intel icin OS X ile ilgili bir dosya(DMG/ISO of OS X for Intel) indirilebileceğini duydum - Nedir Bu?

Bahsedilen,OS X Intel, sadece Apple donanımına kurulabilir. Büyük değişiklikler yapılmadığı sürece(ki bu dosyanın yasadışı olduğu anlamına gelir), sadece Apple'in belirttiği donanımda calışır.Bu yüzden Apple'in Son Kullanıcı Lisans Anlaşması'na gore, bu dosyayı sahip olma ya da kullanmaya çalışma izninizin olmaması demektir. Ayrıca, yaşadığınız yerin kanunları belirtiyorsa, dosyayı indirmek, upload etmek, başkasına vermek, kurmak da yasadışıdır..

[edit] Eğer "Developer Kit Install DVD"ye sahip olursam, benim PC'mde çalışacak mı?

Hayır, orjinal "Developer Kit Install DVD" veya herhangi bir özdeş kopyası sadece, "Apple Dev Kit" içeren makinelerde çalışacaktır. .

[edit] Geliştirici Intel Mac bilgisayarı sıradan bir PC gibi-değil mi?

Kısaca evet. Standard Pentium 4 Islemci ve Intel anakartı olan bir bilgisayardır. Ek olarak, Infineon TPM(Trusted Platform Module) modulü içermektedir. PC BIOS'una (BIOS kurulumu dahil) sahiptir ve PC partition tablosu kullanır.
Bu, bu yıl çıkacak asıl Intel Mac'in böyle olacağı anlamına gelmez. Apple'in bildirdiğine göre bu bilgisayar modeli OpenFirmware veya Mac partitioning kullanmayacak, ama Apple, PC BIOS and PC partitioning kullanacağını da onaylamış değil.

[edit] Geliştirici Kiti x86_64/AMD64/EM64T platformunu destekleyecek mi?

Donanim destekleyecek, ama Intel icin OS X sadece EFI'ye (bios'a degil) sahip bir sistem üzerindeki 32 bit operasyonlar icin düzenlendi. Ama BIOS'a sahip sistemler üzerinde de hatasiz bir sekilde calistigi kanitlandi. Ilk Intel Mac'ler, Pentium D'ye benzeyen 32 bit'lik Intel Core Duo'lardi. Intel Gelistirici Kiti sürümü, akici bir sekilde calismasi icin en azindan SSE2 (rosetta ile veya rosetta'siz) veya SSE3'e ihtiyac duyar.

[edit] O zaman OS X Intel Gelistirici Kiti sadece SSE3 islemcilerde calisabilir, öyle mi?

Evet. Eger Rosetta'yi yama olmadan calistirmak istiyorsaniz, bir Pentium 4 veya bir Athlon 64 (Venice Cekirdekli veya San Diego) islemciye ihtiyac var. Rosetta olmadan SSE2 ile calistirmak mümkün, ama PPC kodlari icin herhangi bir destek yok. Cekirdek, SSE3 yönergelerinin cevrilerek SSE2 islemciler üzerinde Rosetta'nin calismasina izin verecek sekilde yamalanabilir. Intel icin OS X sürümü de ayni sekilde SSE3 gerektirir, ama onsuz calismasi icin de yamalanabilir.

[edit] Geliştirici Kitindeki donanım ne tür bir donanıma eşittir?

 • İşlemci: SSE2 destekli olmalı (PPC uygulamalarını çalıştırmak için SSE3 gerekir.)
 • Yongaseti: Intel 915 yongaseti(ich4 ya da ich5 destekli diğerleri de çalışabilir)
 • Ekran Kartı
  • Intel Graphics Media Accelerator 900
 • Anakart
 • [edit] İşlemcimin SSE2 ya da SSE3 destekleyip desteklemediğini nasıl kontrol edebilirim?

  Herhangi birisini kullanabilirsiniz :cpu-z, CrystalCPUID, wcpuid, ya da 'cat /proc/cpuinfo'

  [edit] Dev Kit Kurulum DVDsinde otool nerede?

  Use pax to extract it from Archive.bom. (Brickster)
  /System/Installation1/Packages/Xcode Tools, DeveloperTools.pkg icindeki bir Archive.pax.gz icinde (Pip)
  Aksi taktirde, Xcode'dan girilebilir.

  [edit] Kernel uzantları nerede (kexts)?

  Bu sürücüler os x sistemine farklı türde donanımlarının çalışmasına yardım ederler. Onlar ekran kartından harddiske kadar herşeyi kontrol ederler. Bu dosyalar OSX dvdsinde ya da osx sisteminde /System/Library/Extensions klasöründedirler.

  [edit] .DMG dosyasını .ISO/.IMG dosyasına nasıl çevirebilirim?

  Windows
  • UltraISO programini kurun, Tools|Convert'e gidin.Daha sonra .dmg dosyanizi secin ve cikisi .ISO olarak secin.
  • Bir .IMG dosyasina dönüstürmek icin, .ISO dosyasini Alcohol 120% veya Nero Image Drive gibi bir emulatöre koyun.
  • Transmac'i kurun, Tools|Disk/CD Edit|Save Image of Disk/CD'ye gidin ve kaynak sürücüyü seçin, ardindan Dest secenegini .IMG yapin.
  Mac OS X
  • Disk Utility programini calistirin.
  • Convert (Dönüstür) butonuna tiklayin, .dmg dosyasini secin ve Open (Ac)'i tiklayin.
  • Acilir menuden DVD/CD master'i secin. Save (Kaydet)'i tiklayin ve sorulunca Use .cdr (.cdr Kullan)'i secin.
  • Bittiginde, .cdr uzantisini .iso olarak degistirin. .

  [edit] Donanım

  [edit] NForce chipset SATA destekleniyor mu?

  Evet, nForce3'e kadar destekleniyor. AppleVIAATA.kext dosyasini kendi nForce ID numarasi ile degistirince, SATA'lar etkin hale gelecek. Daha fazla bilgi icin forum'u arastirin.
  PATA and SATA denetleyicileri artik nForce4 yongasetlerini de destekliyorlar. Konuyla ilgili olarak: link

  [edit] SB Live, Audigy destekleniyor mu?

  Live USB External "Evet"
  Henüz değil.
  Cesitli Soundblaster ses kartlari konusunda daha detayli bilgi icin Creative sayfasina bakiniz.

  [edit] Paralel kablo ile bagli bir yazicida yazdirma islemi yapilabilir mi?

  Hayır. Ama piyasada paralel-USB çeviriciler var.

  [edit] XYZ donanmımı destekleniyor mu?

  Belki desteklenir. Belki desteklenmez. Bu wiki'deki herkesin ihtiyacina cevap verebilecek bircok farkli donanim parcasi var piyasada. Wikinin anasayfasindan HCL arastirin ya da daha iyi bir cevap icin forums sayfasina bakin.

  [edit] Desteklenen donanimlarin listesini nerede bulabilirim?

  Bu wiki'nin anasayfasındaki HCL sayfasını inceleyebilirsiniz. Uyumluluğu herbir sürümde değişecebileceğinden, farklı OSX versiyonlarını kontrol etmeyi unutmayın. .

  [edit] Geliştirme

  [edit] Geliştirici Kiti Kurulum DVD'si, PC'de neden çalışmıyor?

  OS X kurulum DVD'si sadece uygun TPM yetkilendirmesi ile calismaktadir.

  [edit] Isletim Sistemi'nin (OS) hangi parcasi TPM modülüne baglidir?

  Rosetta'li Intel islemciler icin Mac OS X, Transitive tarafindan PowerPC G3 kullanici modu emülasyon motoru. PowerPC icin düzenlenen bir Intel Mac üzerinde uygulamalar ve kütüphaneler calistirabilmenizi saglar. Rosetta, TPM modülüyle konusan bir cekirdek genisletmesi olan AppleTPMACPI.kext dosyasiyla iletisimdedir. Eger bu modül olmazsa, Rosetta calismaz.

  [edit] Peki OS X calistirmak icin Rosetta'ya ihtiyacim var mi?

  Intel icin Mac OS X, calismak icin Rosetta'ya ihtiyac duymaz. Ama yine de Microsoft Office, Macromedia Flash and Dreamweaver veya Adobe Photoshop gibi PowerPC uygulamalarini calistiramazsiniz. Tabi yeni Adobe Creative Suite (CS3) calismak icin Rosetta'ya ihtiyac duymaz, cünkü bir Universal Binary'dir.

  [edit] OS X ya da Darwin açık kaynak kodlu değil mi? Kolayca düzenlenemiyor mu?

  Darwin (altinda yatan sistem) ve XNU (cekirdek) acik kaynak kodludur, ama altinda yatan kod (OpenFirmware) veya üstündeki sistem (Aqua) acik kaynak kodlu degildir. Bu isleri zorlastiriyor. En iyisi Darwin'i isteginize göre degistirmek; özellikle OpenFirmware ve Aqua ile calisan sonuc kodlarina sahip olmaya niyetliyseniz. Font yorumlama Aqua'nin bir bölümüdür ve Aqua'yi kirmaksizin, Aqua'nin TPM modülüne girisini engelleyen Darwin'i degistirmek imkansizdir.

  [edit] Diskleri baglama gibi seyleri yapan Darwin'i olusturmak icin ipuclarini nerede bulabilirim?

  Burada arastirabilirsin: http://www.macosxhints.com/

  [edit] Bu is icin iyi bir hex düzenleyici var mi?

  Bircok iyi (ve ücretsiz) hex düzenleyiciyi SourceForge'ta bulabilirsin, bunun disinda WinHex, Hex Workshop ve Hex Tool adli programlar da öneriliyor.

  [edit] Live CD var mi?

  Live CD, herhangi bir kurulum yapmadan veya herhangi bir sekilde bilgisayarin harddiskine girmeden CD'nin kendisinden sistemi acmaya yarar. Cogu Live CD, basit internet ve kelime islem araclari icerir ve özellikle harddiskin calismadigi zamanlarda ise yarar. Bu kez, Mac OS X icin bir Live CD'ye en yakin sey, CharlesSoft'tan elde edebileceginiz bir BootCD programidir. Hangi isletim sisteminin calistirilacagina ve ne kadar büyüklükte olacagina karar vererek, düzenli bir OS X kurulumuna tamamiyle uygun bir Mac OS X icin Live CD yaratmak ve isletim sistem yedeklerindense sorun giderme görevleri icin daha kullanisli olan BootCD tarafindan üretilen CD yaratmak imkansizdir. BartPE adli, Windows XP icin gayriresmi Live CD olusturucular var. Cogunlukla sistem kurtarma amaciyla kullanilirlar ve bir 'üretim' sistemi olarak tasarlanmamistir.

  Ama yine de bugünlerde birisi semthex'in 8.8.1 cekirdekli olanlarindan birini kullanarak, bir 10.4.8 Live DVD hazirlamayi basarmis. Bu DVD her zamanki yerlerden temin edilemiyor, bunun yerine InsanelyMac forum sayfalarinda 'How to' kismindan detayli olarak bulunabilir. (http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=32980&st=0)

  [edit] Su siralardaki durum nedir?

  En son haberler icin Ana Sayfamizi kontrol ediniz.

  [edit] Nasil yardimci olabilirim?

  Gelistirmeyle ve/veya katilim belgelemeleriyle yardimci olmak icin Forum'a ve IRC kanalina katilin. .

  [edit] Yasal

  [edit] Developer Kiti Kurulum DVDsini indirmek yasal mı?

  Cevap basit. Hayir. Gelistirici Kit DVD'sinin tek kullanim olanagi, gelistirme yapilmayan bir makina üzerinde kullanimini etkinlestiren telif hakki korumalarindan kacinmak oldugu icin, indirmek yasal degil. OSx86Project bir hatirlatici olsun, sahipleri ve katilimcilari yasal olmayan aktivitelere göz yummaz ve bu veya diger telif hakki olan calismalarin bir kopyasini nasil elde ettigine dair bilgiyi sunmayacaktir.

  [edit] DMCA altında bu site yasal mı?

  göre DMCA, "The Digital Millennium Copyright Act (DMCA-Dijital Binyil Telif hakki Hareketi), tartismali bir Birlesik Devletler telif hakki kanunudur. Hareket, sadece telif hakkinin kendisinin ihlali degil, telif hakkini korumak icin alinan tedbirleri delen teknolojinin üretimi ve yayilimini suc sayar ve internet üzerindeki telif ihlali icin cezalari yükseltir."
  Sitemiz, tamamiyle DMCA ile uyumludur. Bu site, Intel donanim üzerinde OS X calismasiyla ilgilenenler icin bir tartisma ortami (forum) temin etmeyi amaclar. Daha fazla bilgi icin, Feragatnamemizi okuyunuz.
  Eger bir avukatsaniz veya bir Apple temsilcisiyseniz ve bir ilginiz varsa, zorunlu oldugunu düsündügünüz herhangi bir degisiklik icin bizimle irtibata geciniz.

  [edit] Ama siz "telif haklarinin korunmasi icin alinan tedbirleri delmeye" calismiyor musunuz?

  Tamamiyla hayir. Bu site sadece TPM hakkinda bilgiyi tutar. Egitim amaci disinda baska hicbir sey icin bu bilginin kullanimini onaylamiyoruz. Niyetimiz, TPM hakkinda daha fazlasini ögrenmektir; onu "kirmak" degil. . . . . .

  [edit] Ceviriler

  Not: Bu cevirilerin cogunlugu tamamlanmamistir. Bu sayfalar üzerindeki her tür yardima acigiz.


  This page was last modified on 24 November 2010, at 03:36.
  This page has been accessed 92,898 times.
  Powered by MediaWiki © 2021 OSx86 Project  |   InsanelyMac  |   Forum  |   OSx86 Wiki   |   Privacy policy   |   About OSx86   |   Disclaimers